منو

جمعه, 30 شهریور 1397 - Fri 09 21 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

واکاوی نقش کانون های مساجد در عملیاتی کردن شعار سال/استفاده از کالای ایرانی به یک موج فرهنگی در جامعه تبدیل شود

واکاوی نقش کانون های مساجد در عملیاتی کردن شعار سال/استفاده از کالای ایرانی به یک موج فرهنگی در جامعه تبدیل شود
  برنامه ریزی و حرکت در مسیر تحقق فرامین گهربار و راهگشای مقام معظم رهبری(حفظه الله) به ویژه فرهنگ سازی در رابطه با شعار سال یکی از رسالت های کلیدی کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

خبرگزاری شبستان-هرمزگان؛ رهبر معظم انقلاب برای نخستین بار در پیام نوروزی سال 1378 عنوانی را برای سال انتخاب نمودند و پس از آن، این نامگذاری هر ساله صورت می گیرد و جلب توجه مردم به یک ارزش خاص و یا یک مشکل از اهداف آن است.

 

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) همه ساله با دریافت اطلاعات و گزارش‌هایی از سراسر کشور و بررسی برخی پارامترهای اجتماعی، دینی و فرهنگی و ... و انتخاب عنوانی برای سال، مردم را به یک موضوع ویژه توجه می‌دهند.

 

«امام خمینی(ره)»، «امام علی(ع)»، «اقتدار ملی و اشتغال آفرینی»، «عزت و افتخار حسینی»، «خدمتگزاری»، «پاسخگویی»، «همبستگی ملی و مشارکت عمومی»، «پیامبر اعظم(ص)»، «اتحاد ملی، انسجام اسلامی»، «نوآوری و شکوفایی»، «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف»، «همت مضاعف، کار مضاعف»، «جهاد اقتصادی»، «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی»، «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، «دولت و ملت، همدلی و همزبانی»، «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و «اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال» از عناوین سال ها طی 19 سال اخیر است.

 

«حمایت از کالای ایرانی»، عنوانی است که رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) برای سال 1397 انتخاب فرموده اند و همگان باید در راستای تحقق این شعار تلاش کنند.

 

فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای تولید کالاهای باکیفیت و ارتقای توان رقابت با محصولات مشابه خارجی و همچنین خرید کالاهای تولید داخل در جهت رونق تولید و اشتغالزایی و تقویت اقتصاد ملی از مصادیق عمل به شعار سال است.

 

کانون های فرهنگی هنری که ربع قرن از تشکیل آنها می گذرد و یکی از رسالت های مهم آن نیز برنامه ریزی و حرکت در مسیر تحقق فرامین ولی امر مسلمین به ویژه فرهنگ سازی در جهت عملیاتی کردن شعار سال است، می توانند در ترویج و نهادینه سازی فرهنگ حمایت از کالای ایرانی و اقناع افکار عمومی نقش موثری را ایفا نمایند.

 

فرهنگ سازی مهمترین شاخصه برای تحقق شعار سال

 

حجت الاسلام احمد پهلوانی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان با اشاره به نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، مهمترین شاخصه برای تحقق شعار سال را فرهنگ‌سازی برشمرد و بر ورود جدی کانون های فرهنگی هنری مساجد در این زمینه تاکید کرد.

 

وی با اشاره به دشمنی های استکبار با نظام جمهوری اسلامی، خاطرنشان کرد: دشمن از همان روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی، توطئه های خود را برای ضربه زدن به آن شروع کرد و همواره در حال دسیسه چینی است.

 

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد استان هرمزگان افزود: تجربه هشت سال دفاع مقدس به همراه قدرت بازدارندگی و موشکی جرات نگاه چپ کردن به ایران اسلامی را به دشمن نمی دهد اما آنها برای به چالش کشیدن نظام، به دنبال اعمال فشار اقتصادی بر مردم ایران هستند.

 

وی به درایت حکیمانه رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در رابطه با انتخاب شعار سال اشاره کرد و یادآور شد: رهبری با نگاه تیزبین خویش و درک شرایط، «حمایت از کالای ایرانی» را به عنوان شعار سال 97 انتخاب نمودند و برای عملیاتی کردن این شعار دولت، تولیدکنندگان، مردم و رسانه ها باید همسو و در کنار یکدیگر تلاش کنند.

 

حجت الاسلام پهلوانی، از گفتمان سازی و تبیین فواید حمایت از کالای ایرانی به عنوان وظیفه خطیر کانون های فرهنگی هنری مساجد نام برد و بیان کرد: کانون ها باید با استفاده از کارشناسان برجسته، فلسفه چرایی نامگذاری سال را برای آحاد مردم بازگو کنند.

 

وی، تقویت روحیه تعصب نسبت به استفاده از کالاهای ایرانی در بین مردم را یکی دیگر از رسالت های حساس و مهم کانون های فرهنگی هنری مساجد در راستای تحقق شعار سال ذکر کرد و گفت:این تعصب موجب تقویت اقتصادی ملی می شود.

 

اهتمام جدی تر کانون ها نسبت به خرید کالای ایرانی

 

ابراهیم زاکری، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام المنتظر(عج) روستای کردر شهرستان میناب و مبدع جشن های مردمی دهه کرامت نیز اظهار کرد: کانون های مساجد در سال «حمایت از کالای ایرانی» اهتمام جدی تری نسبت به خرید کالاهای ایرانی خواهند داشت.

 

وی ترغیب افراد به ویژه اعضای کانون ها به خرید کالاهای ایرانی را یکی دیگر از برنامه های کانون های مساجد در زمینه عملیاتی کردن شعار سال دانست و افزود: در حال حاضر بیش از 22 هزار کانون در کشور وجود دارد که هزار کانون آن در هرمزگان است و اگر تنها خود اعضای کانون ها کالای ایرانی را خریداری کنند شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهیم بود.

 

استفاده از هنر برای تبیین و فرهنگ سازی شعار سال

 

حسین پورعباس، مدیرمسئول کانون حضرت قائم(عج) کوی خلیج فارس بندرعباس، استفاده از هنر برای تبیین و فرهنگ سازی شعار سال را یکی از ظرفیت های کانون های مساجد ذکر کرد و گفت: این کانون در طول سال با بهره گرفتن از ابزار هنری ازجمله هنر نمایش، طراحی و نقاشی در جهت فرهنگ سازی شعار سال گام بر خواهد داشت.  

 

استفاده از کالای ایرانی به یک موج فرهنگی در جامعه تبدیل شود

 

معصومه رییسی، مدیرمسئول کانون حضرت معصومه(س) روستای چاه خرگ دهستان شمیل بندرعباس نیز با بیان اینکه استفاده از کالای ایرانی، باید به یک موج فرهنگی در جامعه تبدیل شود، عنوان کرد: تشویق و ترغیب مردم به این امر مهم، یکی از وظایفی است که بر عهده‌ تشکل های مردم نهاد به ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

 

گفتمان سازی و تبیین شعار سال با بهره گیری از ابزار جذاب هنری نظیر تئاتر، سرود، طراحی، نقاشی، خطاطی و ...، سخنرانی ها، همایش ها، کارگاه های آموزشی، تشویق و ترغیب عموم مردم به خرید کالای ایرانی و معرفی کالاهای ایرانی به صورت چهره به چهره و در فضای مجازی از رسالت های کانون های مساجد است.

 

مردم همواره در عرصه های مختلف دفاع از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش آفرین بوده، هستند و خواهند بود و در راستای عملیاتی کردن شعار سال، با نخریدن کالای خارجی به رونق تولید ملی و ایجاد اشتغال و رفع بیکاری کمک خواهند کرد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید