منو

یکشنبه, 01 مهر 1397 - Sun 09 23 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

کنگره امام سجاد(ع) مروج سبک زندگی ایرانی اسلامی و گفتمان اقتصاد مقاومتی باشد

کنگره امام سجاد(ع) مروج سبک زندگی ایرانی اسلامی و گفتمان اقتصاد مقاومتی باشد

به گزارش خبرنگار مسجد و کانو‌ن‌های مساجد خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی در دیدار با اعضای ستاد هفتمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) که در محل ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار شد، گفت: یکی از مواردی که باید در این دوره از کنگره مدنظر برگزارکنندگان باشد، موضوع گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی است زیرا یکی از مشکلات ما در این عرصه، فقدان خودباوری و اتکا به خود است و این در حالی است که بسیاری از معارف اهل بیت(ع) موجب ارتقای روحیه خودباوری در افراد می‌شوند و وظیفه ما ترویج معارف نهفته در آموزه‌های نشأت‌گرفته از سیره و روایات امام سجاد(ع) و معصومین علیهم‏السلام در جامعه است.

 

وی با بیان اینکه در زمینه سبک زندگی نیز باید با توجه به رساله حقوق امام سجاد(ع) به ترویج روش صحیح زندگی ایرانی اسلامی در جامعه بپردازیم، گفت: در حوزه ترویج و توسعه فرهنگ جهادی نیز باید بر اساس آموزه‌های امام سجاد(ع) عمل کنیم و جوانان و نوجوانان جامعه را با این فرهنگ پرورش دهیم.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه رساله حقوق امام سجاد(ع) سرشار از مفاهیم ارزشمند و متعالی در زمینه حقوق بشر است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر علی رغم وجود مبانی این حقوق در فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) در سطح جهان حقوق بشر از منابع دیگری استخراج می شود.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مقابله با آسیب‌های اجتماعی را موضوع دیگری دانست که باید در برگزاری هفتمین کنگره امام سجاد (ع) مدنظر قرار گیرد ایشان همچنان خاطرنشان کردند که می‌توان بخشی از محتواهای سخنرانی‌هایی که قرار است در این کنگره ارایه شوند را به تبیین راهکارهای مقابله با این آسیب‌ها اختصاص داد.

 

ضرورت استفاده از فضای مجازی برای ترویج معارف امام سجاد(ع)

وی اضافه کرد: بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی برای ترویج معارف مرتبط با امام سجاد (ع) و راه‌اندازی شبکه مساجدی که مزین به نام و القاب آن حضرت هستند موضوعات دیگری هستند که می‌توان در برگزاری هفتمین کنگره امام سجاد (ع) به آنها توجه کرد.

 

ارباب سلیمانی گفت: مفاهیم و مضامین عالی دعای «مرزداران» توسط برگزارکنندگان و کارشناسانی که در برپایی هفتمین کنگره امام سجاد (ع) نقش دارند، استخراج شود و در اختیار نهادها، گروه‌ها و سازمان‌های مختلف از جمله نیروهای نظامی و انتظامی به‌ویژه سپاه امام سجاد (ع) مستقر در استان هرمزگان قرار گیرد.

 

وی افزود: تعامل با دانشگاه‌ها و مراکز علمی از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه امام امام صادق (ع) و ... و جهت‌دهی به پایان‌نامه‌هایی با مفاهیم ارزشی در محافل علمی در راستای موضوعات مرتبط با گفتمان‌ کنگره امام سجاد (ع) از راهکارهای جلب توجه جامعه به شخصیت و سیره امام سجاد (ع) است.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری  مساجد کشور خاطرنشان کرد: پرداختن به ظرفیت‌های ناشناخته در کشور در حوزه توجه به شخصیت امام سجاد (ع) و صحیفه سجادیه، از جمله معرفی حافظان این کتاب، تشکیل کتابخانه‌ تخصصی امام سجاد (ع)، برگزاری نمایشگاه‌ دستاوردهای شش دوره گذشته امام سجاد (ع) و ترویج دستاوردهای آنها در جامعه و همچنین معرفی آنها و استفاده از محصولات و فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در رابطه با زندگی و سیره حضرت زین العابدین (ع) می‌توانند جزو فعالیت‌های دیگر در راستای برگزاری هفتمین کنگره امام سجاد (ع) باشند.

 

وی ایجاد ارتباط با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان صدا و سیما به ویژه شبکه قرآن و معارف را به منظور ترویج کنگره امام سجاد (ع) مفید دانست و گفت: دعوت از مسئولان مختلف دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در برنامه‌های ما باید با هدف دریافت نقطه‌نظرات و ارزیابی‌های آنها از کنگره باشد.

 

میزان تاثیرگذاری بانوان بررسی شود

ارباب سلیمانی خاطرنشان کرد: تاکید بر آموزه‌های امام سجاد (ع) و ترویج آنها در میان بانوان به منظور ارزیابی سطح و میزان تاثیرگذاری این گروه از جامعه، موضوع دیگری است که برگزارکنندگان کنگره امام سجاد (ع) می‌توانند در راستای آن برنامه‌ریزی کنند.

 

وی کار برای امام سجاد (ع) را خدایی و ماندگار دانست و ادامه داد: آن حضرت، احیاگر اسلام هستند، همان‌طور که پدر بزرگوارشان، حضرت سیدالشهدا (ع) با قیام و ایثار خون خود، اسلام را احیا کردند.

 

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اخلاص در عمل، مردمی‌بودن، جناحی‌نبودن، برنامه صحیح و هدفمند داشتن و استمرار آن، از جمله رموز موفقیت در کارها است که این موارد تاکنون در برگزاری کنگره امام سجاد (ع) وجود داشته و همواره باید مورد عنایت باشند.

 

فعالتر شدن مرکز تخصصی امام سجاد(ع) در برگزاری کنگره

ارباب سلیمانی گفت: خوب است که برای ارتقای سطح هفتمین کنگره امام سجاد (ع) کیفیت برگزاری آن نیز ارتقا یابد و برنامه‌ریزی بهتر برای برگزاری آن صورت پذیرد. همچنین شهرستان‌ها و مساجد آنها فعال شوند و مرکز تخصصی امام سجاد (ع) مستقر در شهر مقدس قم که پشتوانه، پایه و اساس این حرکت است در این عرصه فعال‌تر شود.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با تاکید بر اهمیت فضاسازی در انجام کارهای مختلف گفت: برای توسعه کمی و کیفی هفتمین کنگره امام سجاد (ع) می‌توان از چهره‌های فعال و شاخص در حوزه قرآن و عترت از جمله استعدادهای نوظهور بهره برد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید