منو

سه شنبه, 01 آبان 1397 - Tue 10 23 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

خطبه امام سجاد(ع) در مجلس شام حامل ۲۰۰ پیام اثرگذار بود

خبرگزاری شبستان: استاد حوزه و دانشگاه، خطبه امام سجاد(ع) در مجلس شام را حامل ۲۰۰ پیام اثرگذار دانست و گفت: آن حضرت با ایراد این خطبه، تاج و تخت بنی امیه را در هم کوبید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از میناب، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد ابراهیم دهقانی اشکذری در همایش شرح و تفسیر خطبه مجلس شام امام سجاد(ع) در جمع ائمه جماعات، مدیران و اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد، ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان و یاران باوفای آن حضرت، اظهار کرد: خطبه امام سجاد(ع) در مجلس شام دارای پیام های متعددی ازجمله اثبات حق بود.

 

وی با بیان اینکه این خطبه ثابت کرد که حکومت ظلم همانند خانه عنکوبت سست و بی بنیان و قدرتش پوشالی و از بین رفتنی است، افزود: سخنان امام سجاد(ع) در مجلس یزید، بیانگر شجاعت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بود.

 

حجت الاسلام و المسلمین دهقانی اشکذری ادامه داد: سیدالساجدین در حالی با این خطبه امویان را رسوا نمود که به ظاهر اسیر، پدر و برادران و نزدیکانش شهید و اهل بیتش اسیر و خود نیز از بیماری که از روز عاشور حادث شده در رنج بودند.

 

وی عنوان کرد: امام سجاد(ع) در حالی که داغ و مصیبت عظیمی دیده بود، اما در مجلس یزید با نشان دادن شجاعت حیدری و صبر و استقامت، از فرصت بوجود آمده برای تبیین جایگاه امامت و رسوایی امویان بهترین استفاده را نمودند.

 

این استاد درس خارج حوزه افزود: زین العابدین(ع) با خواندن این خطبه حقایق را آشکار ساخت و تلاش 40 ساله بنی امیه برای تخریب چهره امام علی(ع) و درغگویی آنها را برملا ساخت و با بیان مظلومیت فاتح خیبر، قلب ها را تسخیر و شام را فتح کرد.

 

وی یادآور شد: آن حضرت با این خطبه در مجلسی که همه فرماندهان نظامی، امرا و شخصیت های جهانی از سایر ادیان نیز حضور داشتند، اهل بیت پیامبر گرامی اسلام(ص) را معرفی کرد.

 

دهقانی اشکذری به آثار این خطبه در همان مجلس اشاره کرد و گفت: روزی که اهل بیت(ع) وارد شام شدند، شامیان که تحت تاثیر تبلیغات مسموم بنی امیه دلهایشان مملو از بغض علی(ع) و آل علی(ع) بود خاکستر بر سر اهل بیت رسول خدا(ص) ریختند و به شادی و پایکوبی پرداختند، اما با این خطبه ورق برگشت و محبت اهل بیت(ع) دلها را تسخیر کرد.

 

وی به تشریح خطبه امام سجاد(ع) پرداخت و خاطرنشان کرد: آن حضرت درابتدای این خطبه می فرماید: «خدا ما را برتری داده به هفت چیز؛ اول اینکه محمد رسول خدا و پیغمبر ازماست، علی صدیق امت، شیر بیشه شجاعت، حمزه، جعفر طیار و دو سبط پیامبر حسن و حسین از ما هستند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: سپس می فرماید: «مهدی دوره آخرالزمان هم از ماست»، بعد از آن حضرت رسول خدا(ص)، امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) رامعرفی نمودند و پس از آن نیز مصایب کربلا و ظلمی که درعاشورا شد رابیان فرمودند و در حقیقت رگ حیات بنی امیه را قطع کردند.

 

گفتنی است؛ در این همایش همچنین از کانون فرهنگی هنری اباعبدالله الحسین(ع) روستای بازیاری که در زمینه ابداعات و اختراعات فعالیت می کند، تجلیل، فیلم «ایستاده در غبار» اکران و طومار درخواست اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد برای دیدار با مقام معظم رهبری نیز امضا شد.

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید