منو

سه شنبه, 01 آبان 1397 - Tue 10 23 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

صحیفه سجادیه محور خودسازی و تزکیه نفس است

خبرگزاری شبستان: امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) شهر ایغدر کشور ترکیه، از «صحیفه سجادیه» به عنوان گنجینه ای عظیم و گرانبها که غریب و مظلوم واقع شده است یاد کرد و گفت: صحیفه سجادیه محور خودسازی و تزکیه نفس است.

دکتر عارف تاش دمیر، امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) شهر ایغدر کشور ترکیه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بندرعباس با اشاره به مظلومیت امام سجاد(ع)، اظهار کرد: مظلوم ترین امام در میان ائمه(ع)، علی بن الحسین(ع) است.

 

وی افزود: وجود نازنین امام سجاد(ع) در حادثه جانسوز کربلا به شدت دچار بیماری گشت و در اثر این بیماری، ضعف و سستی فراوانی بر بدن مبارک آن حضرت چیره شد، به گونه ای که حتی توانایی حمل شمشیر را نداشت؛ این بیماری در حقیقت لطف و عنایتی از جانب خداوند بوده است، تا بدین وسیله ایشان در جنگ شرکت نکند و جان مبارکش از خطر کشتار جانیان آن حادثه خونین در امان بماند و در سایه این حفاظت جانی، رشته پر فروغ امامت تداوم یافت.

 

این اندیشمند جهان اسلام خاطرنشان کرد: زین العابدین در واقعه جانسور عاشورا، شاهد صحنه های دلخراش جنایات یزیدیان و به شهادت رسیدن سرور و سالار شهیدان و 72 تن از یاران آن حضرت بودند و سپس اسارت و خرابه نشینی را گذراندند.

 

وی به دوران زندگی امام سجاد(ع) پس از اسارت اشاره کرد و گفت: امت اسلامی باید پس از حادثه عاشورا، اشتباهات خود را جبران می کرد، اما مظلومیت آن حضرت تا جایی رسید که حتی کسی را نداشتند تا با او سخن بگویند.

 

تاش دمیر با اشاره به خفقان دوران امامت علی بن الحسین(ع)، افزود: آن حضرت با توجه به اختناق موجود، از قالب دعا برای تبیین معارف الهی بهره جستند که صحیفه سجادیه یادگار ارزشمند سیدالساجدین، کتابی برای هدایت و رستگاری بشریت است.

 

متاسفانه به بُعد تربیتی صحیفه سجادیه توجه نشده است

 

وی با ذکر اینکه متاسفانه تا کنون به بُعد تربیتی صحیفه سجادیه توجه نشده است، تصریح کرد: صحیفه سجادیه به عنوان محور خودسازی و تزکیه نفس، گنجینه بزرگ و عظیمی است که مظلوم و غریب مانده است.

 

امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) شهر ایغدر کشور ترکیه، به نقش تربیتی دعا اشاره کرد و افزود:  خداوند در آیه 77 سوره «فرقان» می فرماید: « قُلْ ما يَعْبَؤُا بِکُمْ رَبِّي لَوْ لا دُعاؤُکُمْ فَقَدْ کَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَکُونُ لِزاماً»؛ یعنی « بگو که اگر دعای شما ( و ناله و زاری و توبه شما ) نبود خدا به شما چه توجه و اعتنایی داشت؟ که شما کافران ( آیات حق را ) تکذیب کردید و به کیفر همیشگی آن گرفتار خواهید شد».

 

وی با استناد به روایتی که می گوید: «اگر کسی اهل دعا نباشد و دعا را ترک کند انگار به خدا کفر پیدا کرده است»، به آیه 60 سوره غافر که می فرماید: « وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ»؛ « و پروردگارتان فرمود مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم در حقيقت كسانى كه از پرستش من كبر مى ‏ورزند به زودى خوار در دوزخ درمى ‏آيند»، تصریح کرد: این آیه شریفه بدین معناست که هرکسی که اهل دعا نباشد، اهل دوزخ است.

 

دکتر تاش دمیر از دعا به عنوان بهترین روش تعلیم و تربیت نام برد و عنوان کرد: زبان دعا منجر به تزکیه نفس می شود، دعا حالتی است که موانع را برطرف، زمینه را آماده و ظرفیت انسان را برای رسیدن به مطلوب بیشتر می کند و در این حالت بیشتر از ظرفیت قلب فرد در معرض رحمت الهی قرار می گیرد.

 

کلید اسرار با دعا به انسان بخشیده می شود

 

وی با بیان اینکه کلید اسرار با دعا به انسان بخشیده می شود، تصریح کرد: انس با صحیفه سجادیه موجب نجات و رهایی انسان از جهل و ظلمت می شود و هرکسی که با این کتاب مانوس باشد باید بدانند صاحب دعا دستش را می گیرد به شرط اینکه دست انسان کثیف نباشد.

 

این اندیشمند و محقق اهل کشور ترکیه به رساله الحقوق امام سجاد(ع) نیز اشاره کرد و با بیان اینکه آن حضرت یکی از مشکلات جوامع را عدم شناخت وظیفه معرفی کرده بودند، گفت: امروز نیز موضوع مهم «توجه به شناخت وظیفه» می تواند مشکلات جهان اسلام را مرتفع سازد.

 

عارف تاش دمیر، امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) شهر ایغدر کشور ترکیه دارای مدرک دکتری فقه و اصول از جامعه المصطفی است.

 

گفتنی است: کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از شش سال پیش هرساله ٢٥ محرم، مصادف با سالروز شهادت زین العابدین با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی به میزبانی استان هرمزگان و به مرکزیت شهر بندرعباس برگزار می شود.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید