منو

سه شنبه, 01 آبان 1397 - Tue 10 23 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

هدف دشمن، تخریب روحیه همدلی است/ وحدت آفرینی، محور کنگره بین المللی امام سجاد (علیه السلام)

خبرگزاری شبستان: دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور یکی از ویژگی های کنگره بین المللی امام سجاد (ع) را وحدت آفرینی نام برد و گفت: گمشده جهان اسلام؛ انسجام، همدلی و وحدت است

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام حمیدرضا سلیمانی در گردهمایی برگزارکنندگان کنگره بین المللی امام سجاد (ع) که ظهر امروز در ساختمان ستاد عالی کانون های مساجد کشور برگزار شد، گفت: اساسا حرکت های بزرگ از جمع های کوچک اما هدفدار آغاز می شود، از این رو جمع خودمان را غنیمت بدانیم.

 

وی با اشاره به زندگی اهل بیت (ع) ؛ بیان کرد: ما زمینیان برای آنکه به تعالی و رشد برسیم، باید زلف زندگی مان را به زندگی آنان گره بزنیم و هر چقدر این ارتباط قوی تر باشد، اثرگذاری آن بیشتر خواهد شد.

 

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، افزود: یکی از ویژگی های خادمان امام سجاد (ع) عمل به آیه 30 سوره فصلت است؛ در این آیه آمده است «إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ» «آنان که گفتند محققا پروردگار ما خدای یکتاست و بر این ایمان پایدار ماندند فرشتگان رحمت بر آنها نازل شوند (و مژده دهند) که دیگر هیچ ترسی (از وقایع آینده) و حزن و اندوهی (از گذشته خود) نداشته باشید و شما را به همان بهشتی که (انبیا) وعده دادند بشارت باد». بر این اساس خداوند وعده داده است کسانی که با خدا عهد و پیمان بستند و در این مسیر استقامت ورزیدند، گروه ویژه ای (ملائکه) را برای حمایت از آنان می فرستیم..

 

سلیمانی اظهار کرد: برخی از مفسران با صراحت بیان می فرمایند که این آیه تنها اختصاص به قیامت ندارد و کسانی که در این راه استقامت می ورزند، در همین دنیا هم پاداششان را دریافت می کنند و حزن و خوف از آنان گرفته می شود و این بالاترین سرمایه ای است که در دنیا به آن دست می یابند.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین از امام صادق (ع) روایت شده است که «به زیارت یکدیگر بروید، همین که با یکدیگر پیوند پیدا کنید، به نشاط واقعی دست می یابید». از این رو هر چه نشست ها حول محور اهل بیت (ع) صورت گیرد، به ایجاد نشاط معنوی برای پیشرفت کار کمک می کند.

 

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور یکی از ویژگی های کنگره بین المللی امام سجاد (ع) را وحدت آفرینی نام برد و گفت: گمشده جهان اسلام؛ انسجام، همدلی و وحدت است، امروز آن چیزی که دشمن مورد هدف قرار داده، روحیه وحدت و همدلی است، بر این اساس در کنگره بین المللی امام سجاد (ع)، نگاه ما، نگاهی وحدت آفرین است لذا این کنگره باید زمینه اتحاد شیعه و سنی و همه کسانی که دلداده حق و انصاف هستند را فراهم کند.

 

سلیمانی به روایتی از امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: آن حضرت فرموده اند «کسی که محاسن کلام ما را به دیگران می آموزد، همین که به مردم منتقل می کند، عامل جذب است و نیاز به تبلیغات مضاعف نیست» لذا صحیفه سجادیه و رساله حقوق امام سجاد (ع) چشمه جوشانی هستند که هر تشنه ای را سیراب و هر علاقه مندی را علاقه مندتر می کند.

 

وی با اشاره به اینکه کنگره بین المللی امام سجاد (ع) از استان هرمزگان آغاز شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این کنگره در استان های کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، قشم، خوزستان و بوشهر هم در بخش ها و رشته های مختلف برگزار می شود.

 

دبیرستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: این حرکت سازمان یافته و پسندیده می تواند به حرکتی ملی تبدیل شده و استان های دیگر هم به این جریان بپیوندند.

 

سلیمانی اظهار کرد: مبدا تاریخ اسلام بر خلاف دیگر مکاتب و ادیان، هجرت پیامبر (ص) است یعنی حرکت ما از هجرت و ایثار آغاز شد، بنابراین پیام امام سجاد (ع) نباید در مرزهای جغرافیایی هرمزگان محدود شود و باید به سایر استان ها صادر شود لذا همه باید در این زمینه همکاری داشته باشند.

 

وی با اشاره به محورهای مهم در برگزاری این کنگره، گفت: اولین محور، بحث اقتصاد مقاومتی است که شعار سال است و مقام معظم رهبری نیز در جلسات مختلف بر آن تاکید داشته و به عناصر فرهنگی یادآور می شوند لذا می توان از فرازهای صحیفه سجادیه در گفتمان سازی اقتصادی بهره برد. 

 

دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور، سبک زندگی را محور دیگر برنامه ریزی در کنگره امام سجاد (ع) نام برد و گفت: استان خراسان شمالی پایگاه بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه بود، بر این اساس می توان از ظرفیت این استان در برگزاری این کنگره نیز استفاده کرد.

 

وی فرهنگ جهادی را محور مهم دیگر عنوان کرد و افزود: فرهنگ جهادی را در سیره عملی امام سجاد (ع) می یابیم و اگر به این موضوع توجه شود، از بسیاری از عقب افتادگی ها در حوزه های مختلف نجات می یابیم.

 

سلیمانی موضوع حقوق بشر، توجه به آسیب های اجتماعی، بهره برداری صحیح از ظرفیت فضای مجازی را از دیگر مواردی نام برد که در برگزاری کنگره امام سجاد (ع) باید مورد توجه قرار گیرند.

 

وی به استفاده از ظرفیت شبکه مساجد برای تقویت کنگره امام سجاد (ع) اشاره کرد و افزود: همه مساجد باید در این زمینه برنامه ریزی داشته باشند، اما مساجد هم نام با آن حضرت بابد در این زمینه توجه ویژه ای داشته باشند.

 

سلیمانی ارائه پایان نامه های دانشگاهی با موضوع دعاهای صحیفه سجادیه و محورهای رساله حقوق آن حضرت، بهره مندی از ظرفیت دانشکده علوم حدیث و دانشگاه امام حسین (ع) و تربیت حافظ صحیفه سجادیه را از موارد دیگری نام برد که لازم است برگزار کنندگان کنگره بین المللی امام سجاد (ع) نسبت به آن ها اهتمام داشته باشند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید