منو

جمعه, 30 شهریور 1397 - Fri 09 21 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

دستورالعمل فراخوان طرح‌های بومی

بسمه تعالی

دستورالعمل فراخوان طرح‌های بومی استانها

کمیته هماهنگی و حمایت از کانون‌های ویژه

مقدمه:

استفاده از قالب‌های کهنه، نداشتن نقشه جامع، عدم آشنایی متولیان فرهنگی با برنامه‌های مبنایی، ابزارهای کارآمد فرهنگی، مختصات مخاطب و جامعه، فرایندهای انجام کار، تحولات جهانی و... بهره‌وری بسیار پایین فعالیت‌های آن‌ها را سبب و شکاف‌های عمیق معرفتی و موانع پرحجم بهره‌مندی جامعه ایرانی از حیات طیبه را ایجاد نموده است.

متناسب با مأموریت و رسالت ستاد عالی در خصوص مبنایی بودن و کارآمد شدن فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، بهترین منبع و مرجع برای برنامه‌ریزی و فعالیت، منویات مقام معظم رهبری  مدظله‌العالی (است. سخنانی که علاوه بر نظام‌مند بودن) هماهنگی و ارتباط دقیق اجزای آن (در قالب یک منظومه فکری، برگرفته از کلام خداوند متعال و بیانات اولیاء الهی) علیهم‌السلام(و ناظر بر استراتژی کلی مدنظر معظم له در مسیر رسیدن به امت اسلامی و طی مراحل انقلاب، نظام، دولت و جامعه اسلامی می‌باشد.

باز مهندسی فعالیت‌های فرهنگی در عرصه‌های مختلف، ضرورتی است انکارناپذیر که بارها رهبر معظم انقلاب، متولیان این عرصه را به تفکر و عمل به آن توصیه نموده‌اند: " کار فرهنگی باید هوشمندانه باشد، برف انبار نمی‌شود، انبوه کار فرهنگی مهم نیست، بلکه انتظام کار فرهنگی، چیده شدن، گزیده شدن، هر کاری در جای خود قرار داشتن مهم است که باید هوشمندانه باشد. باید روشن باشد که اصلاکار فرهنگی را برای چه هدفی انجام می‌دهیم بعد هم توجه کنیم که کار واقعاً ناظر به آن هدف و متوجه به آن جهت باشد. این نشانه کار" فرهنگی درست است. 1

ایشان درجایی دیگر می‌فرمایند: " بدون نقشهٔ جامع، دچار سردرگمی خواهیم شد؛ همچنان که در طول این سی سال، به حرکت‌ها هفت و هشتی، بی‌هدف و زیگزاگ مبتلا بودیم و به این در و آن در زدیم. گاهی یک حرکتی را انجام دادیم، بعد گاهی ضد آن حرکت و متناقض با آن را هم درزمینهٔ فرهنگ، هم درزمینهٔ اقتصاد و در زمینه‌هایی جامع وجود نداشته است. این به خاطر این است که -یک نقشه جامع وجود نداشته است. 2 " لذا از مهم‌ترین وظایف امر ترسیم نقشه جامع ساماندهی تشکل‌های فرهنگی، تلاش درجهت رشد و ارتقای مهارت‌های طراحی و برنامه‌ریزی فرهنگی و آشنایی مدیران این مجموعه‌ها با قالب‌های نوین و ابزارهای به‌روز فرهنگی است.

به‌منظور ارتقای بیش‌ازپیش طرح‌ها و برنامه‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، برگزاری هدفمند طرح‌های استانی در این راستا بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

لذا می‌توان بامطالعه‌ای دقیق و در راستای عمل به مأموریت اصلی ایجاد کانون‌های فرهنگی یعنی احیاء کارکردهای واقعی فرهنگی و هنری مساجد و مبارزه با تهاجم فرهنگی؛ با برنامه‌ریزی جامع و علمی و ارائه طرح‌های اثرگذار ارزشی به الگوی مسجد طراز اسلامی است یافت.

ماده 1: طرح‌های استانی

یکی از فعالیت‌هایی که طی چند سال اخیر از سوی ستاد عالی به مرحله اجرا درآمده و آثار و برکات فراوانی با خود به همراه داشته فراخوان طرح‌های استانی بوده است.

این طرح‌ها در دو قالب طرح‌های کانون‌های ویژه و طرح‌های کانون‌های عادی توسط دبیرخانه‌های استانی به کمیته هماهنگی و

نامیده می‌شود ارسال می‌گردد و با توجه به مواد مندرج » کمیته «حمایت از کانون‌های ویژه ستاد عالی که در این آیین‌نامه به‌اختصار در این آیین‌نامه موردبررسی قرار خواهد گرفت.

-1 طرح‌های کانون‌های ویژه:

طرح‌هایی که توسط کانون‌های ویژه ) تخصصی، مصلی و دانشگاهی(تدوین و جهت حمایت به دبیرخانه استان ارسال‌شده است.

-2 طرح‌های کانون‌های عادی:

طرح‌هایی که توسط کانون‌های عادی ) شهری و روستایی(تدوین‌شده و جهت حمایت به دبیرخانه استان ارسال‌شده است.

تبصره 1: طرح‌های ارائه‌شده می‌بایست متناسب با رشته تخصصی کانون‌ها، سیاست‌های ابلاغی و اولویت‌های اعلامی ستاد عالی و نیازهای بومی و منطقه‌ای تدوین گردد.

تبصره 2: طرح‌ها باید بعد از کارشناسی، بررسی، اصلاح و تصویب در کمیته استانی دبیرخانه ) کمیته مندرج در آیین‌نامه کمیته هماهنگی و حمایت از کانون‌های ویژه (به ستاد عالی ارسال شود.

تبصره 3: لازم است آیین‌نامه فراخوان طرح‌های استانی به کانون‌های استان اطلاع‌رسانی گردد.

ماده 2: اهداف حمایت از طرح‌های استانی

-1 کمک به ارتقای سطح کیفی فعالیت کانون‌های مساجد و حمایت در جهت خودکفایی آن‌ها

-2 توجه به تربیت نیروی انسانی در کانون‌ها ) تربیت مربی، مبلغ، استاد و ...(

-3 تولید آثار فاخر و اثرگذار در موضوعات مرتبط فرهنگی و هنری

-4 ارزیابی کمی و کیفی دبیرخانه‌های استانی بر اساس طرح‌های ارسالی

-7 انجام فعالیت‌های تبلیغی ترویجی باهدف جریان سازی فرهنگی و شناسایی و جذب جوانان مستعد به کانون‌ها

-6 توانمندسازی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با استفاده از برنامه‌های آموزشی، تقویت و جهت‌دهی بنیان‌های فکری و هدایت‌گری در اجرای فعالیت‌های فرهنگی

-7 زمینه‌سازی جهت ظهور و بروز نوآوری‌ها، خلاقیت‌ها و ابتکارات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در عرصه فعالیت‌های

فرهنگی

-9 تقویت تفکر مسجدی و روحیه جهادی به‌عنوان اصل اجتناب‌ناپذیر و ضروری در بین مدیران و اعضای کانون‌ها

ماده 3: زمان ارسال طرح

25 فروردین ماه 1395

ضميمه:
نامتوضيحاتحجم
Download this file (form 1.docx)فرم ارائه طرح های بومی 497 Kb
Download this file (form 1.pdf)فرم ارائه طرح های بومی 338 Kb

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید