منو

یکشنبه, 01 مهر 1397 - Sun 09 23 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

خوشحالی مومنان در قبر با ظهور امام عصر(ع)

حجت الاسلام عباس رمضان علی زاده در گفت و گو با خبرنگار حوزه مهدویت خبرگزاری شبستان با اشاره به دعای "اَللّـهُمَّ اَدْخِلْ عَلى اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ" گفت: یکی از دعاهایی که در ماه رمضان از معصوم سفارش شده همین دعاست که دستور داده شده بعد از هر نماز واجب خوانده شود.

وی با بیان اینکه این دعا 14 فراز دارد، خاطرنشان کرد: این دعا یک دعای کاملا اجتماعی است که برای هم دردی با اقشار جامعه در منابع دینی و اسلامی ما وارد شده است و باید توجه داشت که در هر یک از این فرازها واژه "کل" وارد شده است. مانند کل فقیر، کل جائع و غیره که نشانگر این است که خدایا همه فقرا را بی نیاز کن، همه گرسنگان سیر شوند و تا آخر دعا.

حجت الاسلام رمضان علی زاده با بیان اینکه محقق شدن این دعاها ممکن نمی شود، مگر در عصر دولت کریمه حضرت صاحب الزمان(ع)، اظهارداشت: در حال حاضر می بینیم که در هر کشوری چقدر گرسنه، برهنه، فقیر، اسیر و. . . وجود دارد که ما نمی توانیم همه را نجات دهیم. بنابراین تحقق این دعا به طور کامل در زمان ظهور اتفاق می افتد.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه می توانیم بگوییم که این دعا تلویحا دعای فرج امام زمان(ع) است، تصریح کرد: ما در این دعا از خداوند می خواهیم که خدایا آن آقا را برسان تا هیچ گرسنه ای نباشد، هیچ فقیری وجود نداشته باشد و تا آخر دعا.

وی با اشاره به فراز نخست این دعا با عبارت "اَللّـهُمَّ اَدْخِلْ عَلى اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ" ادامه داد: در این فراز از خداوند می خواهیم که خدایا سرور و خوشحالی را به اهل قبور وارد کن. به این معنی که مومنانی که یک عمر در فراق حضرتت بودند تا عمرشان به سر آمد و اهل قبور شدند، خوشحال نمی شوند. مگر زمانی که خبر دار شوند امام عصر(ع) ظهور کردند.

حجت الاسلام رمضان علی زاده با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) در این خصوص، افزود: امام می فرمایند؛ گویا می بینم قائم را در پشت کوفه، در حالی که زره رسول خدا را پوشیده و در آن حال که امام ظهور کردند، هیچ مومنی در قبر نمی ماند مگر اینکه داخل شود شادی در قبر او، این درحالی است که مردگان در قبرها به دیدار هم می شتابند تو ظهور را به یکدیگر بشارت دهند.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه فرازهای این دعا پیوندی عمیق با عصر ظهور حضرت مهدی(ع) دارد، گفت: امام باقر(ع) در روایتی در این خصوص فرمودند؛ وقتی امام خروج کنند و از مکه به سمت شام حرکت نمایند، اهل آسمان و زمین و پرندگان هوا و ماهیان دریا همه به ظهور ایشان خوشحال می شوند.

وی با بیان اینکه روایات در این زمینه نشان می دهد که مردگانی که الان در قبر هستند ناراحت می باشند، خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) در این خصوص فرموده اند؛ اهل قبور حسرت می خورند بر زندگان به خاطر چند کار، این زندگان به مسجد می روند، در حالی که آنها نمی توانند بروند، نماز می خوانند و آنها نمی توانند بخوانند، روزه می گیرند در حالی که آنها نمی توانند بگیرند و صدقه می دهند و آنها نمی توانند بدهند. لذا مردگان همیشه بر زندگان حسرت می خورند که یک سری اعمال از دستشان رفته است.

حجت الاسلام رمضان علی زاده اظهارداشت: بنابراین منتظران حضرت با خاطر اینکه حسرت مردگان را تبدیل به خوشحالی کنند. باید به یاد آنها باشند و خیرات، مبرات و صدقات دهند. روزه مستحبی بگیرند و جای مردگان برای فرج حضرت ولی عصر(ع) دعا کنند.

این پژوهشگر مهدوی گفت: با این کار نه تنها مردگان معمولی خوشحال می شوند بلکه ارواح مطهره همچون رسول اکرم(ص) نیز خوشحال می شوند، چرا که در دعای عهد می خوانیم خدایا پیامبرت را با آمدن امام زمان(ع) خوشحال کن. به این معنی که پیامبر(ص) در حال حاضر اگر چه اشراف بر همه عالم هستی دارند ولی در عالم قبر هستند و با خبر ظهور نیز خوشحال می شوند.

 

پایان پیام/

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید