منو

یکشنبه, 01 مهر 1397 - Sun 09 23 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

رمضان، ماه ارتباط با امام زمان(عج) و حجت خداست

خبرگزاری شبستان: کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه رمضان، ماه ارتباط با امام زمان(عج) و حجت خداست، گفت: در حقیقت عصاره ماه مبارک رمضان، شب قدر، شب شناخت انسان کامل و امام زمان(عج) است.

حجت الاسلام علی محمد باقی کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بندرعباس خاطرنشان کرد: یکی از احادیث مهمی که در بحث مهدویت و شناخت امام زمان(عج) وجود دارد، حدیث «من مات» است. در این حدیث که فریقین(شیعه و اهل سنت) آن را نقل کرده اند، نبی مکرم اسلام(ص) فرمودند: «هرکس که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است».

 

وی با طرح این سئوال که چرا رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که بمیرد و امامش را نشناسد ...»، در حالی که باید طبق قاعده می فرمودند: کسی که زندگی کند و امام خود را نشناسد، زندگی او جاهلانه خواهد بود، عنوان کرد: مرگ عصاره زندگی است، به این معنا که محصول و چکیده کل زندگی، به صورت شربتی به انسان محتضر نوشانده می شود؛ پس اگر کسی در زندگیش عمل خیر و عبادت خدا انجام داده باشد زندگی او، زندگی شیرین و نورانی بوده و عصاره آن نیز شهد شیرینی است که در هنگام مرگ با نوشیدن آن، دنیا را ترک می کند.

 

این کارشناس مباحث مهدوی افزود: کسی که زندگیش پر از ظلمت و آلودگی گناه بوده نیز لحظه مرگ از زهر هلاهلی که عصاره چنین زندگانی است می نوشد و از این دنیا رخت بر می بندد، همانند دانش آموزی که لحظه فارغ التحصیلی از مدرسه باید نتیجه عمل خود را دریافت کند؛ حال اگر اهل درس و تلاش و کوشش بوده باشد، لحظه خروج از مدرسه خوشحال است ودر غیر این صورت با غمگینی و ناراحتی مدرسه را ترک خواهد کرد.

 

وی بیان کرد: با توجه به این حدیث، اگر کسی در زندگی، امام زمان خود را نشناسد در حقیقت زندگیش، زندگی جاهلی است و در نتیجه عصاره این زندگی هم کثافت و نجاستی است که از آن به مرگ جاهلیت تعبیر می شود و لحظه مرگ، باید این عصاره تلخ و دردآور را بنوشد و از دنیا خارج شود.

 

حجت الاسلام باقی افزود: انسانی که در زندگی با امام زمانش همراه باشد، زندگی پرنور و خدایی داشته و لحظه مرگ نیز شهد شیرین و گوارای آن را نوش جان می کند و با لذت بسوی جهان ابدی سفر می کند و شعر زیر در وصف چنین انسانی است.

 

«مرگ اگر مرد است، گو نزد من آی

تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ»

 

وی به علت دیگری که در این حدیث از نشناختن امام زمان به مرگ تعبیر شده است اشاره کرد و گفت: در حقیقت، شناخت امام زمان، به انسان حیات می دهد و عدم شناخت نیز موجب تباهی، نابودی و مردگی می شود؛ پس بنابراین کسی در این عالم زنده و از حیات واقعی برخوردار است که با امام زمانش همراه و همگام باشد. چنانچه قرآن کریم از کفار، تعبیر به مرده می کند، آنجا که می فرماید:«آنها مردگانی هستند بدون حیات».

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، ماه ارتباط با امام زمان(عج) و حجت خداست، تصریح کرد: آن حجتی که حیات بشر به شناخت اوست و بدون شناخت آن حضرت، همه عبادات ازجمله نماز و روزه، بی فروغ و بی اثر خواهد بود.

 

حجت الاسلام باقی از شب قدر به عنوان عصاره ماه مبارک رمضان یاد کرد و افزود: شب قدر، شب شناخت انسان کامل و امام زمانی است که براساس حدیث پیامبر(ص)، بدون ارتباط با آن حضرت، تمامی عبادات انسان، نفس پرستی است نه خداپرستی؛ چنانچه شیطان بعد از شش هزار سال عبادت، بخاطر خضوع نکردن در برابر امام زمانش، همه اعمال او پذیرفته نشد و از بهشت رانده شد.   

 

وی تصریح کرد: امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، صراط مستقیم و سبیل محکم الهی است و اگر کسی بخواهد همراه و همگام امام زمانش باشد باید از طریق نماز وارد شود.

 

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید