منو

سه شنبه, 01 آبان 1397 - Tue 10 23 2018

آموزش مجازی

A+ A A-

نشست رابطین منطقه ای واحد خواهران کانون های مساجد هرمزگان برگزار شد

شست رابطین منطقه ای واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان با حضور مسئول دبیرخانه کانون های مساجد استان، سرکار خانم عطاالهی، استاد حوزه علمیه و ۳۰ نفر از رابطین در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، تبیین سیاست ها و برنامه های سال جاری واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری مساجد، بررسی برنامه های ویژه ماه مبارک رمضان و سالروز وفات حضرت خدیجه(سلام الله علیها)، دهه کرامت و میلاد کریمه اهل بیت(سلام الله علیها) و روز ملی دختران، 21 تیر روز عفاف و حجاب، دوره آموزشی فرهنگی سفیران ولایت و ارائه پیشنهاد، نظر و تجربیات رابطین ازجمله سرفصل های مطرح شده در این نشست بود.

 

حجت الاسلام احمد پهلوانی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان در این نشست، فلسفه وجودی رابطین را رصد، پیگیری برنامه ها و فعال کردن واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری به صورت منطقه ای اعلام کرد و خواستار برگزاری مستمر نشست رابطین در هر فصل یکبار شد.

 

نشست رابطین منطقه ای واحد خواهران به صورت مستمر برگزار شود

 

وی بر ضرورت توجه رابطین واحد خواهران به کار شبکه ای و منسجم تاکید کرد و افزود: هر رابط باید به گونه ای برنامه ریزی کند که واحدهای خواهران 20 کانون زیر مجموعه اش، در اجرای برنامه ها با یکدیگر مشارکت و همکاری داشته باشند و برنامه ها نیز به صورت چرخشی برگزار شود و در هربار یک کانون میزبان باشد.

 

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان از کادرسازی به عنوان رسالت مهم و کلیدی واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری مساجد نام برد و گفت: ارکان مسجد شامل (کانون، هیات مذهبی و بسیج) به مثابه یک تن با عناوین متفاوت هستند و باید با پرهیز از موازی کاری و دوری از اختلاف، در پیشبرد اهداف باید با یکدیگر تعامل و همگرایی داشته باشند و از ظرفیت های همدیگر استفاده کنند.

 

وی برنامه محوری و برخورداری از تقویم اجرایی را از ضروریات کار فرهنگی دانست و عنوان کرد: واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری باید با دعوت از نخبگان و تشکیل اتاق فکر درصدد ترسیم برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در جهت دستیابی به اهداف متعالی باشند.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه هدایت و تغذیه فکری واحد خواهران کانون ها از دیگر رسالت های رابطین منطقه ای است، اظهار داشت: داشتن چشم انداز،الگو سازی و معرفی الگوهای موفق، ارتباط مستمر و تشویق و تجلیل از فعالیت های کانون های زیر مجموعه، ایجاد روحیه امید، نشاط و خودباوری در بین واحد خواهران کانون ها و تاکید بر نخبه پروری در کانون ها از دیگر رسالت های رابطین است.

 

وی با ذکر این نکته که رابطین باید با مشورت و همراهی واحد خواهران زیرمجموعه ابتدا آسیب ها و ظرفیت های هر منطقه را شناسایی کنند و سپس براساس اولویت ها، برنامه ریزی و فعالیت کنند، افزود: فعالیت کانون ها نباید محدود به یک روستا و یا محله باشد؛ زیرا کانون ها از این توان برخوردارند که برنامه هایی در گستره ملی و یا حتی بین المللی برگزار کنند.   

 

کانون ها در ماه رمضان در کنار برنامه تلاوت روزانه، به مفاهیم و تفسیر نیز توجه داشته باشند

 

پهلوانی در ادامه با اشاره به درپیش بودن ماه مبارک رمضان، بیان کرد: رمضان، ماه نزول قرآن و برکات الهی است؛ از این رو رسالت مهم کانون ها در این ماه توجه دادن مردم به ویژه جوانان به سمت فرهنگ قرآنی است.

 

وی با تاکید بر اینکه کانون ها باید علاوه بر برگزاری جلسات جزء خوانی و تلاوت روزانه قرآن، به برگزاری جلسات تفسیر و مفاهیم قرآن نیز اهتمام ورزند، گفت: در این ماه باید از ظرفیت مبلغین برای برگزاری برنامه های تخصص محتوایی ویژه جوانان در کنار برنامه های عمومی، حداکثر اسفاده شود.

 

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان، ترویج افطاری های ساده در مساجد را از دیگر برنامه های کانون ها ویژه ماه رمضان برشمرد و عنوان کرد: این اقدام خداپسندانه که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می باشد، در واقع تجلیل از فرهنگ ساده زیستی و پرهیز از اسراف و تجمل گرایی است.

 

معرفی شخصیت حضرت خدیجه(س) در دستور کار کانون های مساجد قرار گیرد

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مناسبت های ماه رمضان به ویژه سالروز وفات حضرت خدیجه(سلام الله علیها) اشاره کرد و افزود: حضرت خدیجه(سلام الله علیها) از جایگاه ویژه ای برخوردار است به گونه ای که حضرت زهرا(سلام الله علیها)، پرورش یافته دامان پر مهرشان می باشد.

 

حجت الاسلام پهلوانی به ویژگی های حضرت خدیجه(سلام الله علیها) اشاره کرد و ادامه داد: آن حضرت نخستین مسلمان، نمازگزار و ایمان آورنده به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اولین کسی که در راه خدا و یاری دین، دوبار و هر بار 40 هزار انفاق را انجام داده است.

 

وی بر توجه ویژه واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری مساجد بر برگزاری باشکوه مراسم سالروز وفات حضرت خدیجه(سلام الله علیها) تاکید کرد و گفت: تبیین سیره و شخصیت این بانوی بزرگ جهان اسلام باید محور این مراسم باشد.

 

واحد خواهران کانون ها در بحث فرهنگ سازی حجاب از کودکان آغاز کنند

 

پهلوانی همچنین به روز 21 تیر ماه، روز ملی عفاف و حجاب اشاره و عنوان کرد: کانون ها باید در زمینه ترویج و نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب از ابزار هنری به بهترین شکل استفاده کنند.

 

وی افزود: کودکان باید در اولویت فعالیت های واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری مساجد در بحث فرهنگ سازی حجاب و عفاف باشند.

 

این مقام مسئول به همایش فرهنگی آموزشی سفیران ولایت از برنامه های جنبی کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) اشاره و تصریح کرد: کانون های فرهنگی هنری مساجد باید افرادی را جهت شرکت در این همایش معرفی کنند که قادر باشند پس از بازگشت، به راه اندازی کلاس های حفظ صحیفه و برپایی کرسی های ثابت صحیفه اقدام کنند.

 

کار فرهنگی جهاد کبیر است

 

سرکارخانم عطاالهی، استاد حوزه علمیه نیز در این نشست، کار فرهنگی در حوزه جوانان را جهاد کبیر دانست و گفت: واحد خواهران کانون ها باید برنامه ریزی متناسب با مخاطب داشته باشید.

 

وی افزود: استفاده از عوامل تبلیغی، تولید محتوا برای مخاطب، برگزاری جلسات مشاوره، برگزاری کارگاه های آموزشی و آموزش احکام باید در دستور کار واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری مساجد در راستای خنثی سازی توطئه های دشمنان قرار گیرد.

 

گفتنی است؛ در ادامه رابطین منطقه ای واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان نظرات، تجربیات و برنامه های پیشنهادی خود را در راستای فعال کردن واحد خواهران کانون ها ارائه کردند.

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید